İçeriğe geç

Gölge Yazarlık Nedir?

Gölge yazarlık

Gölge yazarlık nedir? Ghost writer, hayalet yazarlık nedir? Birçok kitap çıkarmak isteyen kişinin merak ettiği gölge yazarlık konusunun ne olduğunu sizler için hazırladık.

Gölge yazarlık

Gölge yazarlık, en basit tanımıyla yazılı bir eserin eser sahibi yerine bir başka kişi tarafından kaleme alınması olarak tanımlanabilir. Gölge yazarlık görevini üstlenen kişi, eser sahibinin istek ve talepleri doğrultusunda söz konusu metni kaleme alır. Çalışma süreci eser sahibinden bağımsız olarak ilerlemez. Tam tersine eser sahibi yazım sürecinin her aşamasında kontrol eder ve varsa değişiklik (revize) taleplerini gölge yazara bildirir. Böylece birlikte bir çalışma yürütülür ve eser ortaya çıkar.

Gölge yazarlık günümüzde en yaygın olarak kullanılan hizmetlerin başında gelmektedir. Yaşamış olduğumuz çağda birçok alanda kolaylaşmalar mevcutken, kitap veya benzeri metinlerin yazımlarında da kolaylaşma süreci işlemektedir. Hayalet yazarlık da işte bu sürecin bir parçası olarak hayatımızdaki yerini almıştır.

ABD ve Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın olan bu hizmet, ülkemizde de gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Gerek zaman bulamama gerekse yazı konusunda gerekli beceri ve tecrübeye sahip olmayan kişiler için pratik bir yoldur. Hayalinizdeki bir kurgudan hayat hikayenize, üzerinde çalışmalar yaptığınız bir kitap taslağından uzmanı olduğunuz konulara kadar çeşitli türlerde kitapları, sırf zamanınız ya da becereniz yok diye yazma düşüncenizi ötelemek yerine bir gölge yazar yardımıyla rahatlıkla kaleme alabilirsiniz.

Gölge yazarlık

Gölge yazarlıkta hangi tür eserler kaleme alınır?

Hayalet yazarlık sürecinde birçok farklı alan ve türde eserler kaleme alınabilir. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kurgusu yapılmış her türlü romanlar
  • Hayat hikayeniz
  • Kurgusu yapılmış çocuk kitapları
  • Araştırma kitapları
  • Kişisel gelişim kitapları
  • Tarih kitapları
  • Yarı akademik kitaplar
  • Senaryolar
  • Öyküler
  • Şarkı sözleri

 

Gölge yazarlık etik midir?

Hayalet yazarlık konusunda en sık sorulan soruların başında bu sürecin etik olup olmadığı sorusudur.

Evet, hayalet yazarlık tamamen etik bir süreçtir.

Örnek olması açısından; hayat hikayenizi bir romana dönüştürmek istiyor fakat gerekli yazım sürecini bilmiyorsunuz. Anlaşacağınız bir hayalet yazar, sizin hayat hikayenizi sizin anlatılarınıza göre profesyonel bir şekilde kaleme alacaktır. Ortaya çıkan eser zaten sizin hikayeniz olmakla birlikte, gölge yazar size sadece profesyonel bir yazım hizmeti sunmuştur. Bunun, taslaklar halinde oluşturduğunu bir metnin bir editör tarafından düzenlenmesinden bir farkı yoktur. Hatta çok daha profesyonel bir hizmettir.

Yine benzer bir şekilde, kurgusunu yaptığınız ve tüm fikirleri size ait olan bir romanın profesyonel kalemlerce yazılması işinizi kolaylaştıracağı gibi, ortaya çıkan eserin tüm fikirsel aşamaları da size ait olacaktır. Bu açılardan ele aldığınızda hayalet yazarlık süreçleri tamamen etik süreçlerdir.

Bir hayalet yazara nasıl ulaşabilirim?

Siz de aklınızda kurgunun ya da taslakların bir kitaba dönüşmesi ve bir kitap çıkarmak için hayalet yazarla çalışmak ya da daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.