İçeriğe geç

Sinemaya Uyarlanmış Kitaplar: Roman Filmleri

Sinemaya Uyarlanmış Romanlar

Sinemaya uyarlanmış kitaplar (romanlar) konusu en çok merak edilen konulardan birisidir. Roman filmleri olarak da bilinen bu akımla Türk ve Dünya edebiyatından birçok roman sinemaya uyarlanmış ve filmi çekilmiştir. Gelin hep birlikte bazı örneklerine bakalım. 

Sinemaya Uyarlanmış Romanlar

 

Sinemaya uyarlanmış kitaplar

Çevremizi görsellerin sardığı günümüzde, anlatmak istediklerimizi artık en kısa cümlelerle anlatmaya çalışmaktayız. Sözcükleri bile kısaltarak kullanıyoruz. Hatta kelimelerin yerini emojiler aldı. Tüm bunları göz önüne alırsak, kitap okumaktan çok film izlendiğini tahmin etmek pek de zor olmasa gerek.

İnsanların kitaptan daha çok filme ilgi duymasından dolayı,  milyonlarca kişi tarafından okunmuş, klasikleşmiş pek çok başyapıt zaman içerisinde sinemaya uyarlanmıştır. Bu eserleri okuyamayanların en azından edebiyat filmleri  izleyerek bilgi sahibi olması kabul edilebilir gibi görünse de gönül ister ki kitapları okunsun.

Televizyonun kısıtlı, internetin olmadığı bir dönemde büyümüş bir kişi olarak, kitabı filme tercih ettiğimi söyleyebilirim. Ya da en azından filmi olan kitaplar tercih edecekseniz, önce kitabı okuyup ardından kitaptan uyarlanan filmler izlemeyi tavsiye edebilirim. Hoş bunu yaptığınızda da okurken düşlediğiniz mekanlar ve kişiler filmde başka birinin bakış açısıyla karşınıza çıktığında ufak bir hayal kırıklığı da yaşanmıyor değil.

Sinamaya uyarlanmış roman

Şimdi yerli ve yabancı 10 eserden oluşan romandan uyarlama filmler listemize bakalım. İşte sinemaya uyarlanmış kitaplar:

Sinemaya uyarlanmış romanlar

Yeşil Yol/ Stephen King Basım yılı:1996

Could Mountain Hapishanesinin, E bloğunda geçen hikayede, dev cüsseli ama çocuk kalpli John Coffey’in duygusal ve dramatik hikayesi anlatılıyor. Kitapta,  Amerika’da ırkçılığın senelerdir değişmeyen yönü vurgulanmaktadır.

Film: 1999 yılında Frank Darabont tarafından yapıldı. Başrolde, Michael Clarke Duncan ve Tom Hanks oynadı.

Ölü Ozanlar Derneği / N.H. Kleinbaum

Kitapta, İngiltere’de taşrada yaşayan zengin ailelerin çocuklarının gittiği Welton Akademisi isimli, çok disiplinli ve kuralcı bir yatılı okula gelen İngilizce öğretmeniyle gelişen olaylar anlatılmaktadır. Zorla dayatılan bir eğitimin kimseye fayda vermeyeceği, para ve kariyer sahibi olsalar da mutsuz bireyler yetişeceği vurgulanmaktadır.

Film: 1989 yılında Peter Weir yönetmenliğinde, başrollerde: Robin Williams, Ethan Hawke, Robert Sean Leonard oynamıştır.

Açlık Oyunları / Suzanne Collins 2008

Kuzey Amerika’da 12 mıntıka ve bir de yönetimdeki Capitol’den oluşan ülkede yaşayan Panem halkının, her yıl Açlık Oyunları adı verilen oyun için mıntıkalardan bir kız ve bir erkek çocuk seçmek zorundadır.  Capitol gücünü herkese göstermek, sözünü dinlettirmek adına her yıl bu oyunları düzenlemektedir. Sadece tek bir kişinin kazanacağı Açlık Oyunları’nda kıyasıya dövüşmek, avlanmak ve öldürmek zorunda kalan yarışmacıların yaşadıkları anlatılmaktadır.

Film: Gary Ross yönetmenliğinde yapılan film 2012 yılında çekilmiştir. Başrollerde Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth ve Woody Harrelson oynamaktadır.

Uçurtma Avcısı / Khaled Hosseini 2003

Kitapta, Afganistan’da monarşiden Cumhuriyet Rejimine geçiş sürecinde Afgan halkının yaşamış olduğu toplumsal kırılmalar, Emir adındaki bir çocuğun ekseninde anlatılmaktadır. Arkadaşlık, Dostluk, Sevgi, Kardeşlik, Baba-Oğul, Zengin-Fakir ve Asil-Soysuz ilişkileri ön plana çıkmaktadır.

Film: Marc Foster tarafından çekilerek 2007 yılında gösterime girdi. Başrollerde Khalid Abdalla, Atossa Leoni, Shaun Toub ve Zekeria Ebrahim oynamıştır.

1984 / George Orwell/ 1948

Romanda bireysel özgürlüklerin yok edilerek toplumun büyük bir kısmının düşünme yetisi olmayan, muhakeme etme kabiliyetinden uzak, sorgulamadan sindiren, düşünsel değil de tepkisel davranan bir kitleye dönüşümü Winston Smith karakteri üzerinden kademeli olarak anlatılmıştır. Kitapta geçen Big Brother hala varlığını korumaktadır; devlet, halkını kontrol etmekten ve gözlemekten hiçbir zaman vazgeçmemektedir.

Film:  Yönetmenliğini Michael Radford yapmıştır.

Roman filmleri!

Alaca Karanlık /  Stephenie Meyer/ 2005

Alacakaranlık; vampir ve insan aşkının ele alındığı dört kitaplık serinin ilk kitabıdır. Fantastik, romantizm ve gençlik ağırlıklı yazılmıştır.
Kitap; annesi ve babası ayrı olan Bella Swan’ın babasının yanına Forks’a taşınması ve burada bir vampirle yani Edward Cullen’la tanışması ile gelişen olayları anlatmaktadır.

Film: 2008 yapımı filmi Catherine Hardwicke’nin yönetmenliğini yaptığı Alacakaranlık filminin başrollerini; Kristen Stewart ve Robert Pattinson paylaşmaktadır.

Aşk ve Gurur / Jane Austen/ 1813

Kitapta, orta halli bir ailenin zeki ve neşeli kızı ile kibirli ve mağrur olmasının yanı sıra son derece dürüst ve varlıklı genç bir adamın neredeyse nefretle başlayan ilişkilerinin büyük bir aşka dönüşü anlatılmaktadır.

Film: 2005/ Yönetmenliğini Joe Wright, başrolde Keira Knightley oynamıştır.

Anna Karenina / Lev Tolstoy/ 1877

Kitabın kahramanı,  Anna Karenina’nın, yanlış adama aşık olması, ondan hamile kalması ve bu aşk için kocasından bile vazgeçmesini anlatan kitap, yasak aşkın bir kadının hayatı üzerindeki etkilerini anlatıyor.

Film: 2012’de  yönetmen Joe Wright, başrolde Keira Knightley oynamıştır.

Mutluluk / Zülfü Livaneli /2002

Günümüz Türkiye’sinin  çıkmazları olan siyasi ve dinsel baskılar, üç kişinin hayatı üzerinden anlatılmaktadır. Doğu kültüründe tecavüze uğramış, cezası kesilmiş bir genç kız, askerlik yaparken psikolojik yaralar almış bir genç, varlıklı yaşamına rağmen hayatı sorgulamaya başlayıp, yaşamına yeni bir yön veren profesörün kesişen hikayeleridir, kitapta anlatılan.

Film: 2007 yılında,  Abdullah Oğuz’un yönetmenliğinde beyaz  perdeye uyarlanmıştır.

Başrollerini, Özgü Namal, Talat Bulut, Murat Han üstlenmiştir.

Sis ve Gece / Ahmet Ümit /1996

Aşık olduğu kızı arayan bir istihbarat görevlisinin, Beyoğlu’nun  karanlık sokaklarında geçen, soluk soluğa kovalamacasını anlatmaktadır. Yasak aşk, istihbarat örgütünün içindeki entrikalar, askerlerle sivillerin çatışması gibi konuları irdelerken,  günümüz İstanbul’undan renkli insan portreleri de sunmaktadır. Örgüt evlerine düzenlenen baskınlar, yargısız infazlar, kayıtlara geçmemiş ölümler, bu ölümlerin parçaladığı yaşamlar üzerinden Türkiye’nin yakın geçmişine insani bir pencere açmaktadır.

Film:  2007 yılında, Turgut Yasalar tarafından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Başrolünde Selma Ergeç, Uğur Polat ve Ayten Uncuoğlu yer almaktadır.

Kaynak: Google 

“Sinemaya Uyarlanmış Kitaplar: Roman Filmleri” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Küçürek Öykü (Minimal Öykü) Nedir? Küçürek Hikaye Örnekleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir